O katedre

Katedra elektroniky a multimediálnych telekomunikácií bola založená v roku 1969. Pôvodný názov katedry bol Katedra elektroniky. Katedra ponúka tri druhy denného štúdia:

  • Bakalárske
  • Inžinierske
  • Doktorandské

Bakalárske štúdium trvá pri normálnom spôsobom tri roky a vedie k diplomu Bc.

Inžinierske štúdium trvá pri normálnom spôsobe štúdia 2 roky a vedie k diplomu Ing.

Predmety v študijných odborov sú orientované na lineárne a nelineárne analógové obvody, automobilovú elektroniky a diagnostiky vozidiel, digitálnej elektroniky, mikrovlnnej techniky, optoelektroniky, signály a sústavy, akustiku, digitálne spracovanie signálu, digitálny filtrovanie, signálové procesory a mikroprocesory , elektronické meracie systémy, televízne systémy, nahrávanie signálu, digitálnej komunikácie a digitálne prenosové systémy, optoelektronické komunikačné systémy, fotoniky, senzorové systémy, multimediálne komunikačné systémy, mobilné a satelitné komunikačné systémy, digitálne systémy image komunikačné a lekárskej elektroniky.

Základné výskumné aktivity katedry sa zameriavajú na spracovanie digitálneho obrazu a reči, multimediálnej komunikácie, digitálne filtrovanie, optoelektroniky a optickej komunikácie, A / D prevodníky modelovanie a skúšobných

História v skratke

September 1969 – Založenie katedry. Katedra sa oddelila z katedry elektrotechniky Strojníckej fakulty v Košiciach. Vznikla súčasne so vznikom fakulty elektrotechniky TU. Prvým vedúcim katedry bol doc. Ing. Viktor Špány, CSc., ktorý až dovtedy pôsobil na katedre elektrotechniky na Strojníckej fakulte. V tej dobe zabezpečovala katedra výuku predmetov Elektronické obvody I., II., Aplikovaná elektronika I., II. a Signály and systémy .
Výskum sa zameriaval na modernizáciu a digitalizáciu štúdiových zariadení piatej generácie pre Tesla Elektroakustiku. Od r. 1974 pracoval na katedre ako externý učiteľ Ing. Jozef Felix, CSc.

1974 – Špecializácia katedry sa rozšírila. Katedra sa stala garantom nového smeru – Elektronické systémy – otvoreného v rámci študijného smeru Technická kybernetika. Súčasne sa zmenil aj názov katedry na Katedru elektronických obvodov a systémov.

1975 – Katedra sa zúčastnila vývoja špeciálnych meracích prístrojov pre registráciu kozmického žiarenia v radiačných pásoch Zeme v rámci medzinárodného výskumného projektu Interkozmos. Vyvinuté zariadenia boli umiestnené na balónoch a satelitoch. V tomto roku začal na katedre externe pracovať prof. Ing. Ján Chmúrny, CSc.

1979 – Zlomový rok v histórii katedry. Katedra sa stala garantom nového študijného odboru Rádioelektronika. Súčasne sa jej názov zmenil na Katedru Rádioelektroniky, pribudli aj nové predmety zamerané na túto oblasť. Výskum sa zameral okrem programu Interkozmos aj na digitálne spracovanie rečových a obrazových signálov.

1985 – Katedra sa zúčastňuje štátneho výskumného programu Senzory a senzorové systémy. Program je zameraný na špeciálne typy senzorov a senzorové spracovanie signálov.

1986 – Doc. Ing. Dušan Levický, CSc. sa stal vedúcim katedry. Počas rokov 1985 – 1989 katedra úzko spolupracovala s priemyselným zázemím (VSŽ Košice, VSE Košice, Tesla Piešťany, VÚ 060 Liptovský Mikuláš atď.)

1990 – Rekonštruuje sa organizácia katedry. Výskum sa zameriava na inštitucionálne, grantové a medzinárodné projekty, pričom sa orientuje do dvoch smerov:

 elektronika– zber a primárne spracovanie signálov získaných zo senzorov s priamym digitálnym výstupom- simulácia A/D prevodníkov s prvkami umelej inteligencie telekomunikácie– spracovanie a prenos multimediálnych informácií- digitálne spracovanie signálov v multimediálnych telekomunikáciách- spracovanie vizuálnych signálov v inteligentných telekomunikačných termináloch- digitálne spracovanie obrazov a prenos obrazov nízkymi prenosovými rýchlosťami.

1996 – Názov katedry sa zmenil po tretíkrát. Nový názov je Katedra elektroniky a multimediálnych telekomunikácií a odzrkadľuje nové trendy vo výskume a vzdelávaní na katedre.

1998 – Študijný smer Rádioelektronika sa modifikuje a premenováva na Elektroniku a telekomunikačnú techniku, aby sa dosiahla ekvivalencia so študijnými zameraniami v zahraničí.

Významné aktivity katedry v oblasti vedecko-výskumnej činnosti boli realizované najmä v Centrách excelentnosti, ktoré boli zriadené ako podpora výskumných aktivít a projektov na podporu z Európskej únie. Na fakulte bolo vytvorené jedno z nich v rámci projektu Centrum informačných a komunikačných technológii pre znalostné systémy.

V rámci týchto aktivít bolo na katedre vybudované Laboratórium progresívnych komunikačných technológií (LPKT), ktoré nadviazalo na výsledky vedecko-výskumnej činnosti KEMT v týchto oblastiach. Boli to analýza a syntéza reči pre moderné komunikačné technológie, spracovanie a prenos multimédií
so zameraním na ich ochranu metódami digitálnej vodotlače, bezpečnosť informačných a komunikačných systémov a videí, inteligentné senzorové siete na báze bezdrôtových komunikačných technológií, nové senzorové technológie na báze UWB radarov a nové systémy a metódy zberu dát s využitím monitorovacích technológií.
V rámci vybudovania Laboratórium progresívnych komunikačných technológií sa zriadili aj nové vedecko- výskumné skupiny zoskupené do týchto laboratórií: Laboratórium progresívnych rečových technológií (LPRT), Laboratórium senzorových a bezdrôtových technológií (LSBT), Laboratórium inteligentných monitorovacích technológií (LIMT) a Laboratórium bezpečnosti IKT (LBIKT).

V rámci vybudovania Laboratórium progresívnych komunikačných technológií sa zriadili aj nové vedecko- výskumné skupiny zoskupené do týchto laboratórií: Laboratórium progresívnych rečových technológií (LPRT), Laboratórium senzorových a bezdrôtových technológií (LSBT), Laboratórium inteligentných monitorovacích technológií (LIMT) a Laboratórium bezpečnosti IKT (LBIKT).
Centrum excelentnosti bolo rozložené do dvoch etáp, a to Centrum excelentnosti I. s názvom Centrum informačných a komunikačných technológií pre znalostné systémy (CE I.), riešené v období rokov 2009 až 2010 a Rozvoj Centra informačných a komunikačných technológií pre znalostné systémy (CE II.), riešené v období rokov 2010 až 2013. Zodpovedným riešiteľom na FEI TU bol prof. Ing. Dušan Kocur, CSc. a na katedre prof. Ing. Dušan Levický, CSc.

Jednou z významných aktivít katedry boli aj medzinárodné letné školy, zamerané na aktivity doktorandov. V rámci letnej školy skupina pracovníkov katedry (L. Michaeli, J. Šaliga ) pripravila medzinárodný projekt „Summer school on AD Interfacing“ v programe IP-Erasmus, ktorého garantom bol prof. Ing Linus Michaeli, DrSc. Projekt za spoluúčasti 8 zahraničných partnerských univerzít prebiehal v rokoch 2002 – 2016 a absolvovalo ho približne 200 domácich a zahraničných doktorandov za účasti medzinárodného lektorského tímu. Spolu s týmto projektom skupina koordinovala projekt ADC Modelling and Testing v programe 5-th framework programme HPCF-00036-2000. Výsledkom účasti v uvedených projektoch bolo to, že Laboratórium elektronického merania na KEMT sa stalo medzinárodne uznaným referenčným pracoviskom v otázkach testovania a spracovania údajov z reálneho prostredia v číslicových riadiacich systémoch.

V oblasti vedecko-výskumnej činnosti sa na katedre výrazne presadila skupina rečových technológií vedená doc. Ing. Jozefom Juhárom, CSc. Vedeckému tímu v zložení doc. Ing. Jozef Juhár, CSc., Ing. Stanislav Ondráš, PhD., Ing. Michal Mirilovič, PhD., Ing. Miroslav Katrak, Ing. Matúš Pleva, Ing. Ján Papaj, Ing. Ján Staš, Ing. Marek Papco, Ing. Martin Lojka bola v roku 2010 udelená Cena SAV za vedecko výskumnú prácu Rozpoznávanie plynulej reči s veľkým slovníkom pre automatický prepis parlamentných debát.

Rok 2010 priniesol aj ďalšiu významnú udalosť, ktorá zviditeľnila nielen katedru, ale aj fakultu, univerzitu a Slovensko na medzinárodnom fóre. Prof. L. Michaeli a prof. J. Šaliga boli poverení medzinárodnou organizáciou IMEKO zorganizovať 17. sympózium IMEKO o meraní elektrických veličín spolu s 3. sympóziom IMEKO o environmentálnych meraniach a workshopom o testovaní a modelovaní AD prevodníkov. Na týchto podujatiach, ktoré boli organizované na pôde FEI TU v Košiciach, sa zúčastnilo celkovo 111 účastníkov z 22 krajín celého sveta.
Ďalším výrazným úspechom katedry bolo udelenie Ceny ministra školstva SR Vedecko-technický tím roka 2012, ktorú získal kolektív Katedry elektroniky a multimediálnych telekomunikácií Fakulty elektrotechniky a informatiky a Oddelenie analýzy a syntézy reči Ústavu informatiky SAV, pod vedením prof. Ing. Jozefa Juhára, CSc. za výskum rečových technológií pre slovenčinu a vývoj unikátneho systému na automatický prepis diktátu so širokým praktickým nasadením v súdnictve SR.
V roku 2013 došlo k zmene na poste vedúceho katedry. Vedúcim Katedry elektroniky a multimediálnych telekomunikácií sa stal prof. Ing. Jozef Juhár, CSc.
V rokoch 2013- 2015 sa stabilizovalo najmä personálne obsadenie katedry a stabilizovala sa oblasť vedecko-výskumnej činnosti. V pedagogickej činnosti katedra reagovala na nové impulzy v oblasti elektroniky a telekomunikácií akreditovaním nových študijných programov Multimediálne komunikačné technológie (na všetkých troch stupňoch štúdia) a Smartelektronika na 1. a 2. stupni štúdia.

V roku 2016 katedra reagovala na technologický vývoj v oblasti komunikačných systémov a sietí otvorením nového študijného programu Počítačové siete vo všetkých troch stupňoch štúdia, ktorý bol akreditovaný v rámci študijného odboru Počítačové inžinierstvo. Prvé bakalárske obhajoby v študijnom programe Počítačové siete prebehli v roku 2019.

Katedra v roku 2019 zabezpečuje tieto študijné programy. Na bakalárskom stupni sú to programy Počítačové siete, Inteligentná elektronika (v spolupráci s KPI a KTE) a Multimediálne komunikačné technológie. Na inžinierskom stupni sú to programy Počítačové siete, Smartelektronika a Multimediálne komunikačné technológie. V doktorandskom štúdiu sú to programy Počítačové siete a Multimediálne komunikačné technológie.
Uplynulých 50 rokov katedry dokumentuje jej výsledky v pedagogickej aj vedecko-výskumnej činnosti. Katedra elektroniky a multimediálnych telekomunikácií sa uplynulom období stala špičkovým pracoviskom uznávaným doma aj v zahraničí a vychovala mnohé generácie odborníkov na významných postoch a v praxi, pričom počet absolventov je okolo 2000.
Významné sú aktivity katedry v oblasti vedecko-výskumnej- činnosti a projektov, ktoré sa stali platformu pre zahraničné kontakty a spoluprácu so zahraničnými univerzitami a inštitúciami. V oblasti domácich projektov to boli projekty VEGA (GAV), KEGA, APVT, APVV, v oblasti medzinárodných projektov to boli projekty COST, COPERNICUS/INCOCOPERNICUS, Leonardo da Vinci, SOCRATES, projekty 6 a 7. FP a vzdelávacie projekty TEMPUS resp. ERASMUS.

admin12.04.2023