Dnes je utorok 30. mája 2017, meniny má Ferdinand a zajtra Petronela, Petrana.

V dňoch 09. júna až 04. júla 2014 sa náš študent doktorandského štúdia Martin Sulír zúčastnil 10. medzinárodného letného workshopu multimodálnych rozhraní eNTERFACE´14, ktorý organizovala Baskická Univerzita sídliaca v meste Bilbao (Španielsko). eNTERFACE workshop sa zakladá na dlhoročnej tradícii spolupráce spočívajúcej na spoločnej práci tímov zložených z odborníkov z oblasti multimodlánych rozhraní spoločne so študentmi a absolventmi univerzít z celého sveta, ktorý spoločne strávili 4 týždne prácou na vopred špecifikovaných projektoch. Systém intenzívnej spolupráce bol navrhnutý tak, aby výskumníci dokázali a mohli integrovať svoje softvérové nástroje, vyvíjať rôzne demonštrácie svojich výskumných aktivít, budovať nové multimodálne databázy a pracovať bok po boku s veľkým počtom odborníkov z celého sveta. Tento workshop predstavoval jedinečnú príležitosť spolupráce 80 výskumných pracovníkov počas celého mesiaca a dá sa tak označiť ako najväčší workshop multimodálynch rozhraní.

Náš študent pracoval spoločne s výskumníkmi zo Španielska, Singapuru, Číny, Vietnamu a Nemecka na projekte s názvom “On-line platforma pre získavanie personalizovaného syntetického hlasu“. Hlavným cieľom tohto projektu bol návrh a vývoj webového rozhrania, ktoré umožňuje bežným používateľom získať ich vlastný osobný syntetický hlas. Takéto rozhranie môže byť použité napríklad v prípade ľudí, ktorý trpia degeneratívnymi patológiami rečových orgánov, pričom im umožní vytvorenie určitej “zálohy” ich hlasu ešte pred tým, ako ich symptómy pripravia o vlastný hlas. Pre dosiahnutie čo najširšieho záberu použiteľnosti systému je systém navrhnutý ako viacjazyčný a obsahuje jazyky ako angličtinu, čínštinu, španielčinu, katalánčinu, baskičtinu, galícijčinu a taktiež slovenský jazyk.

Po celú dobu pobytu sa mali možnosť účastníci workshopu zúčastniť mnohých aktivít a výletov so zameraním na spoznávanie celého baskického regiónu. Účastníci navštívili mnoho múzeí a galérií na čele so svetoznámym Guggenheimovým múzeom a taktiež navštívili najznámejšie pláže a pohoria v Baskicku a naučili sa nielen mnoho o multimodálnych rozhraniach, ale aj o baskickom kraji a Španielsku.